Algarve - wakacje już od 879 zł

Na wakacje: Algarve, Portugalia

Przewodnik turystyczny: Portugalia/ Algarve

Bezchmurna noc
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
13 km/h230°
Prowincja zajmująca południowe wybrzeże kraju, ze stolicą w Faro. Jest to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek, zarówno dla kochających wylegiwać się na plaży jak i dla aktywnych turystów, szukających ciekawych miejsc do odkrycia. Najbardziej godna uwagi jest stolica – Faro, Praia da Rocha oraz zabytkowe Lagos z pięknymi plażami i mauretańskie Silves. Ten czarujący słońcem region urzeka niezwykłym zestawieniem kultury mauretańskiej, rzymskiej i europejskiej.

Geografia i położenie

Krajobraz tego regionu kształtują żyzne doliny leżące między licznymi wzniesieniami, klifowa linia brzegowa pełna wapienny grot oraz piękne, czyste plaże. Algarve jest najbardziej wysuniętą na południe portugalską prowincją. Podzielić ją można na trzy części: na zachodzie skalistą, z zatokami i klifami, na wschodzie płaską, z wydmami i pięknymi plażami oraz w centrum, pełną gajów oliwnych i pomarańczowych oraz dębów korkowych.

Warunki klimatyczne są tu idealne, zwłaszcza na letni wypoczynek w lato temperatury powietrza osiągają 24-29o, a temperatury wody 21-24o natomiast w zimę odpowiednio 15-18o i 15-19o . W miesiącach zimowych zdarzają się tu długotrwałe deszcze. Ze względu na położenie odczuwa się tu zarówno wpływ Morza Śródziemnego jak i Oceanu.

Historia i zwiedzanie

W Algarve można znaleźć ślady Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian oraz Arabów. Już sama jego nazwa nawiązuje go ich panowania: al-Gharb oznacza zachodnią cześć kalifatu Kordoby. Ze względu na obecność muzułmanów region zachował swoją odrębność i charakter bliższy kulturze muzułmańskiej. W tym miejscu pięć wieków temu książę Henryk Żeglarz założył słynną szkołę morską. Studiowali w niej m.in. Ferdynand Magellan i Vasco da Gama. Niemal każde miasteczko może się tu poszczycić własną historią związaną np. z czasami wielkich podbojów. Większość kurortów rozwinęła się z małych wiosek rybackich, których senny klimat został w niektórych miejscach zachowany do dziś. Ze względów turystycznych region podzielony został na Nawietrzne Algarve i Zawietrzne Algarve. Wiele poszczególnych miasteczek ma własną, ciekawą historię.

Sporty i rekreacja

 • Hitem, szczególnie w sezonie, są sporty wodne. Tutejsze plaże tętnią życiem i są rajem dla osób lubiących wodę.
 • W ofercie znaleźć można windsurfing, nurkowanie, jazdę na nartach wodnych i wiele innych. W regionie popularne są także liczne pola golfowe, których jest tu niezliczona ilość.
 • Popularnymi sportami są także tenis, tenis stołowy, bowling, bilard.
 • Tutejsze miasteczka to głównie dawne porty rybackie, zatem możliwe są wycieczki łodzią i wędkowanie.
 • Można także wybrać się na jeep safari, do parku wodnego czy ZOO - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Rozrywka i zakupy

 • W Algarve można znaleźć zarówno malutkie miasteczka, w których znajdziemy tylko kilka restauracji i sklepów z pamiątkami, jak i ogromne kurorty proponujące turystom niezliczoną ilość dyskotek i nocnych klubów.
 • Pamiątki da się kupić w każdym miejscu, jakkolwiek większe miasta ofiarowują dużo większy wybór. Komunikacja jest tu dość łatwa i zawsze bez problemu można wybrać się na zakupy do pobliskiego kurortu.
 • Warto skosztować wyśmienitej kuchni (zwłaszcza ryb) oraz wina.

Plaże

Piękne złociste, ciągnące się niemal przez całe wybrzeże plaże. We wschodniej stronie dłuższe, na zachodzie bardziej urozmaicone, więcej zatoczek i malowniczych skał. Każde miasteczko oferuje przynajmniej jedną piaszczystą plażę.

Zobacz oferty:

Dodatkowe informacje

 • www.car-hire-algarve.co.uk/- wiadomości o możliwości wynajmu samochodu w regionie
 • www.algarveportugal.info/algarve_photos/ - galeria zdjęć
 • www.algarveportugal.info/maps - mapy miast
 • www.algarvegolf.org - linki do wszystkich klubów golfowych w rejonie Algarve

Algarve, Portugalia - prognoza pogody

 • Słonecznie
  29°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  160°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:46
  zach. słońca:
  18:49
 • Słonecznie
  min.16°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  335°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:47
  zach. słońca:
  18:48
 • Słonecznie
  min.14°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  274°   28 km/h
  wsch. słońca:
  07:48
  zach. słońca:
  18:46
 • Słonecznie
  min.16°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  126°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:49
  zach. słońca:
  18:45
 • Słonecznie
  min.16°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  174°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:50
  zach. słońca:
  18:44

Algarve - klimat w Portugalia