Costa Verde - wakacje już od 2269 zł

Na wakacje: Costa Verde, Portugalia

Przewodnik turystyczny: Portugalia/ Portugalia Północna/ Costa Verde

Częściowe zachmurzenie
20°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
13 km/h240°
Region obejmujący północne wybrzeże Portugalii oraz okolice miasta Porto. Słynie głównie z produkcji wzmacnianego wina porto, które wytwarza się tutaj od około 2000 lat. Prawdziwą perełką jest miasto Porto, którego stare miasto również widnieje na liście UNESCO, malowniczo położone na wzgórzu opadającym w kierunku rzeki Douro. Posiada ono liczne zabytki z różnych okresów oraz wiele ciekawych muzeów. W Portu popularna jest także pieśń fado, wykonywana w kawiarniach i tawernach w najstarszych częściach miasta. Warto wybrać się do sąsiedniej miejscowości, Vila Nova de Gaia, gdzie znajdują się wytwórnie porto - urządzane są tam wycieczki z przewodnikiem, połączone z degustacją wina. Na wybrzeżu w tym rejonie znajdziemy piaszczyste plaże, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych oraz pola golfowe. W żyznej dolinie rzeki Minho, na północy Portugalii, znajduje się region uznawany za kolebkę narodu portugalskiego. Deszczowy klimat sprawił, iż roślinność w tym regionie jest niezwykle bujna i piękna. Jest to bardzo urokliwe miejsce, położone z dala od zgiełku nowoczesnych miast, w którym widać silne przywiązanie do tradycji. Ten rolniczy obszar słynie z produkcji młodych win – vinhos verdes. Będąc tu warto uczestniczyć w jednym z licznych świąt, festynów i jarmarków, by poznać lokalne zwyczaje gościnnych Portugalczyków. Na miłośników zwiedzania czekają dwa interesujące miasta – Guimarães (pierwsza stolica Portugalii, pełna zabytków, głównie z okresu średniowiecza i uroczych zakamarków) oraz Braga (centrum życia religijnego, jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie). Nie brak tu również pięknych, piaszczystych plaż.

Atrakcje

 • Guimarães – słynne miasteczko ze średniowieczną starówką, pełną romańskich klasztorów, średniowiecznych ulic i domów, oraz z imponującym zamkiem. Spacer po miasteczku daje wrażenie przeniesienia się w czasie.
 • Park Narodowy Peneda – Gares –założony by chronić unikatowe gatunki fauny i flory. Na terenie parku zostało utworzonych wiele szlaków tematycznych, wiodących wśrd malowniczych wodospadów i megalitycznych grobowców w pobliżu Castro Laboreiro. Park został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Ośrodki

 • Porto - jedno z najbardziej malowniczych portugalskich miast, gdzie wyrabia się doskonałe, słynne na całym świecie słodkie wino, które można zdegustować i zakupić w jednej z licznych tutaj winiarni. Warto zwiedzić też XII-wieczną katedrę, z której rozpościera się rozległa panorama.
 • Ofir – miejscowość wypoczynkowa, znana z piaszczystych plaż i malowniczych widoków. Znajduje się tu jedna z najbardziej znanych dyskotek w kraju – Pasha.
 • Esposende – znany kurort, oferujący piaszczyste plaże, świetną bazę noclegową i gastronomiczną, oraz atrakcyjne życie nocne (bary, dyskoteki).

Geografia i przyroda

Wybrzeże Costa Verde (Zielone) znajduje się w północnej części Portugalii. Oferuje różnorodne plaże – przede wszystkim piaszczyste, ale również i skaliste. Znajduje się tu również jedyny Park Narodowy na terenie Portugalii: Peneda - Gares, który ma na celu chronić wiele endemicznych gatunków (liliowate i paprotniki), a także edukację (na terenie parku znajduje się wiele tras edukacyjnych).

Historia

Historię Costa Verde należy łączyć z samym Porto. Pierwsze wzmianki o mieście sięgają IV wieku, kiedy stanowiło dość znaczący rzymski port, Portus Cale. W VIII wieku miastem zaczęli rządzić Maurowie, których wkrótce pokonał hrabia Portugalii Vímara Peres, ustanowiając w tym miejscu Pierwsze Hrabstwo Portugalii.
Porto zaznaczyło się również podczas Wielkich Odkryć Geograficznych, z tego miasta wyruszali żeglarze, podążający w kierunku wybrzeżów Afryki. W XVIII wieku Portugalia zawarła przymierze handlowe z Anglią, oferując wyśmienite wino Porto. Spowodowało to dynamiczny rozwoj miasta, które stało się znaczącym okręgiem przemysłowym.
W XIX wieku mieszkańcy Porto stawili czoła armii Napoleona, przez co do dziś miasto nazywane jest Cidade Invicta – Niezwyciężonym.

Sport i rekreacja

 • Nadmorskie miejscowości oferują wachlarz możliwości uprawiania sportów wodnych.
 • Istnieje też dużo wypożyczalni sprzętu wodnego.
 • W Porto w lokalnym biurze podróży można wykupić lot helikopterem i oglądać panoramę miasta z góry.
 • Miłośnicy pieszych wycieczek nie mogą przegapić wizyty w jedynym Parku Narodowym w Portugalii - Peneda – Gares, który oferuje wiele atrakcyjnych szlaków.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €.
 • Wizy – Polaków nie obowiązują wizy, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.
 • Czas – Przybywając do Portugalii przesuwamy wskazówki zegara o 1 godzinę do tyłu.

Costa Verde, Portugalia - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  20°C
  opady:
  9.2 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  231°   16 km/h
  wsch. słońca:
  07:51
  zach. słońca:
  18:47
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.20°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  327°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:52
  zach. słońca:
  18:45
 • Słonecznie
  min.12°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  149°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:53
  zach. słońca:
  18:44
 • Pochmurno
  min.13°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  133°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:55
  zach. słońca:
  18:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.18°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  217°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:56
  zach. słońca:
  18:41

Costa Verde - klimat w Portugalia