Lizbona - wakacje już od 1339 zł

Na wakacje: Lizbona, Portugalia

Przewodnik turystyczny: Portugalia/ Portugalia Południowa/ Costa de Lisboa/ Lizbona

Częściowe zachmurzenie
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
15 km/h300°
Lizbona leży na prawym brzegu rzeki Tag. To legendarne miasto, szczycące się ponad XX wiekową historią zachwyca swym bogactwem na każdym kroku. W Lizbonie turyści podziwiają m.in. XVII-wieczne centrum, monumentalny Pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów z kościołem Santa Maria, w którym spoczywają prochy Vasco da Gama, a także dzielnicę rzemieślników i ludzi morza - Alfama. Niesamowite wrażenie wywiera przejazd najdłuższym wiszącym mostem w Europie - przerzuconym nad rzeką Tag. Na wąskich uliczkach Lizbony życie toczy się do późnych godzin nocnych. W wielu lokalach odbywają się koncerty muzyki na żywo. Oprócz tradycyjnej muzyki fado turyści mają też wiele okazji do zapoznania się z muzyką afrykańską czy brazylijską.

Geografia i przyroda

Lizbona to najdalej na zachód wysunięta stolica Europy. Położona jest nad Atlantykiem, u ujścia rzeki Tag. W granicach administracyjnych miasta mieszka ok. 600 tys. osób, a w całej aglomeracji ok. 2,6 mln. W zachodniej części Lizbony zlokalizowany jest największy park miejski na kontynencie, mający 10 km2powierzchni. Średnietemperatury nie przekraczają 21 °C. Zimy są łagodne, a lata gorące. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień.

Historia

Obszar Lizbony zamieszkały był co najmniej od czasów rzymskich, w tekstach źródłowych występuje pod różnymi nazwami – Fenicjanie nazywali ją Alis Bubo co znaczy spokojna zatoka, Rzymianie zaś określali ją mianem Felicitas Julia. Po rozpadzie imperium rzymskiego tereny te zamieszkiwali Wizygoci, a później Arabowie. W VII wieku miasto zajęli Maurowie z Afryki, którzy nazwali je Lishubną. W 1147 tereny te podbił Alfons I Zdobywca, krzyżowiec i pierwszy władca Portugalii. Z jego inicjatywy w miejscu meczetu zbudowano katedrę, do której wkrótce sprowadzono relikwie patrona miasta, św. Wincentego. Jako pierwszy funkcję biskupa pełnił tu Gilbert z Hastings. Już pod koniec XII wieku Lizbona mogła się poszczycić własnym uniwersytetem. Miasto odegrało ważną rolę w epoce wielkich odkryć geograficznych – stąd wyruszało wiele wypraw. Również wtedy powstały jedne z najważniejszych dla miasta budowli – Torre Belém i Mosteiro Dos Jerónimos. Lizbona w swojej historii została nawiedzona przez dwa poważne trzęsienia ziemi – pierwsze miało miejsce w XVI wieku, kolejne w 1755 roku przyczyniło się do ogromnych zniszczeń – przetrwały jedynie zabudowania dwóch dzielnic – Alfamy i Belém. Miasto odbudowano dzięki staraniom króla José I i Markiza Poobala, który zlecił przygotowanie planów odbudowy najlepszym architektom europejskim. W 1994 roku Lizbona była Europejską Stolicą Kultury, kilka lat później odbyło się tam EXPO 1998.

Atrakcje

 • Alfama – najstarsza dzielnica Lizbona, położna na wzgórzu, pełna malowniczych, wąskich uliczek i krętych schodów.
 • Klasztor Hieronimitów – budowla ogromnych rozmiarów, przypominająca o potędze Portugalii w czasach wielkich odkryć geograficznych, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Oceanarium – największe w Europie, można zobaczyć w nim ok 25 tys. różnych gatunków stworzeń morskich, atrakcją będzie także nocleg, w ramach tzw. „nocy z rekinami”.
 • Wieża w Belem – militarna budowla, zlokalizowana u ujścia Tago do Atlantyku, pięknie zdobiona, wznosi się na wysokość 35 m.
 • Tramwaj 28 – symbol Lizbony, charakterystyczne, przejażdżka żółtym wagonem to obowiązkowy punkt każdej wizyty w stolicy Portugalii.

Sport

 • Lizbona jest siedzibą znanych klubów piłkarskich – Benfici i Sportingu. Ten pierwszy rozgrywa swoje mecze na nowoczesnym stadionie Estadio da Luz.
 • W okolicy można uprawiać jazdę konną. Zlokalizowanych jest tu wiele szkółek i pięknych tras.
 • Miasto nadaje się na długie i romantyczne spacery. Liczne tarasy widokowe urozmaicają zwiedzanie okolicy.
 • Miłośnicy wędkarstwa znajdą tu coś dla siebie. Lokalne wody obfitują w wiele gatunków ryb.

Gastronomia

Restauracje, bary, tawerny znaleźć można w zasadzie wszędzie. W centralnej dzielnicy miasta, Baixa, zjemy najtaniej. Dominują potrawy z ryb oraz grillowanie mięso. Polecamy udać się również do lokalu, gdzie grane jest tradycyjne fado.

Zakupy

Jak przystało na stolicę, w Lizbonie znajdziemy zarówno ekskluzywne sklepy, jak i tanie butiki. Co ciekawe ceny są dość niskie. Po pamiątki należy udać się w okolice Zamku św. Jerzego. Wartko kupić wino, wyroby z mosiądzu i wikliny i zdobione płytki ceramiczne zwane azulejos. W świeże warzywa i owoce można zaopatrzyć się na jednym z targów.

Życie nocne

Lizbona uważana jest za jedno z najlepszych miast jeśli chodzi o życie nocne i klubowe. Różnorodne lokale oferują świetną rozrywkę do białego rana. Można potańczyć w rytm popularnych przebojów, wiele klubów organizuje koncerty z muzyką „na żywo”. Najlepsze miejsca zlokalizowane są miedzy centrum, a dzielnicą Belem.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €.
 • Wizy – Polaków nie obowiązują wizy, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.
 • Czas – Przybywając do Portugalii przesuwamy wskazówki zegara o 1 godzinę do tyłu.

Lizbona, Portugalia - prognoza pogody

 • Słonecznie
  24°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  269°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:51
  zach. słońca:
  18:52
 • Słonecznie
  min.16°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  343°   30 km/h
  wsch. słońca:
  07:52
  zach. słońca:
  18:51
 • Słonecznie
  min.15°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  264°   27 km/h
  wsch. słońca:
  07:53
  zach. słońca:
  18:49
 • Słonecznie
  min.14°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:54
  zach. słońca:
  18:48
 • Słonecznie
  min.14°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  186°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:55
  zach. słońca:
  18:47

Lizbona - klimat w Portugalia