Albufeira - wakacje już od 699 zł

Na wakacje: Albufeira, Portugalia

Przewodnik turystyczny: Portugalia/ Algarve/ Nawietrzne Algarve/ Albufeira

Częściowe zachmurzenie
20°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
19 km/h220°
Niegdyś rybacka wioska z małymi, białymi domkami, dziś niezwykle popularny kurort w regionie Algarve. Nazwa miejscowości pochodzi z języka mauretańskiego i oznacza „zamek na morzu”. Piaszczysta plaża w zatoczce, wzgórza na których ulokowała się większość hoteli, deptaki z niezliczoną ilością restauracji i kawiarenek oraz nocne rozrywki dopełniają obrazu miejscowości.

Geografia i położenie

Albufeira usytułowana jest w centralnym Algarve, w części zwanej Nawietrzne Algarve , odznacza się łagodnym, przyjemnym klimatem z wysokimi temperaturami w miesiącach letnich. Od morza charakteryzuje się piaszczystymi plażami i klifami, natomiast w północnej części bujną, śródziemnomorską roślinnością z gajami pomarańczowymi, oliwnymi i figowcami. Miejscowość znajduje się 45 km. od lotniska (60-90 min.), na stałe mieszka tu ponad 19 tysięcy mieszkańców.

Historia

Swoją obecność w okolicy zaznaczyli najpierw Rzymianie a potem Maurowie – to oni nadali osadzie nazwę Al-Buhera ("zamek na morzu"). Po wypędzaniu Maurów miasteczko rozwijało się pod względem ekonomicznym ze względu na wzmożony handel z miastami Morza Śródziemnego, czego kontynuacją był okres Wielkich Odkryć. W XVIII w. nastąpiła seria tragicznych w skutkach trzęsień ziemi, przez które miasto straciło na znaczeniu, jednak XIX w. przyniósł mu odrodzenie dawnej świetności. W latach 60. Albufeira stała się znanym centrum turystycznym, co przyniosło jej znaczny rozwój, który trwa do dziś.

Zwiedzanie

 • Na przyjemny spacer warto wybrać się do Cerro da Vila - zaskoczą nas tu białe domki przyjemnie kontrastujące z błękitem nieba i spokojne wąskie uliczki z tawernami i barami.
 • Na Travessa da Igreja velha znajduje się mauretański łuk, gdzie niegdyś stał meczet.
 • Najważniejszym zabytkiem miasteczka jest stary kościół z XVIII w. z imponującą dzwonnicą. W środku znajduje się figura Matki Boskiej Nossa Senhora da Conceição z XVIII w. i Nossa Senhora da Orada datowana na XV w., którą rybacy niosą w dorocznej procesji.

W okolicy

Ponieważ miejscowość znajduje się w samym sercu Algarve, stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania regionu. W najbliższym otoczeniu warto polecić:
 • Porches - pobliską miejscowość wypoczynkową
 • Playa de Rocha - znaną w okolicy plażę na skalnej platformie ze złotymi piaskami
 • Lagos - stolica Algarve, jedno z najstarszych miast wybrzeża, do którego dojechać można autobusem

Sporty i rekreacja

 • Albufeira to raj dla miłośników sportów wodnych jak windsurfing, żeglarstwo, jazda na nartach wodnych czy nurkowanie. Wszystkie atrakcje dostępne są w ścisłym sezonie, poza miesiącami wakacyjnymi może być ich znacznie mniej.
 • Dużą atrakcją jest też jazda konna przy klifach i po plaży.
 • Turyści nie mogą tu oprzeć się pieszym wycieczkom po klifach wśród wspaniałej roślinności śródziemnomorskiej.
 • Miłośnicy golfa będą zachwyceni ofertą tutejszych klubów.

Rozrywka, zakupy i gastronomia

 • Miłośnicy zakupów i nocnego życia będą zachwyceni tym miastem. W każdym zaułku i na każdej ulicy znajdziemy restauracje, bary i sklepy z pamiątkami. Można tu kupić pamiątki wszelkiego rodzaju, od wyplatanych koszy, smiesznych koszulek i popielniczek po biżuterię.
 • Niewątpliwą atrakcją jest tu odbywający się codzinnie targ rybny, podczas którego niektóre okazy można kupować wprost z łodzi rybackich.
 • Niezwykle rozwinięte nocne życie oferuje spędzenie wieczoru w jednej z "tascas" - kawiarni i restauracji. Oferują one dania z różnych stron świata, ale warto skosztowac też lokalnych specjałów. Wielką popularnością cieszą się tu ryby przygotowywane na wiele sposobó np. pieczone sardynki i zupy z owoców morza czy wyśmienite wina.
 • Można także udac się do dyskoteki czy baru karaoke.

Plaże

Amatorzy piaszczystych, szerokich plaż nie mogli lepiej trafić. Otaczające miasto trzy plaże: Peneco, Pescadores i Inatel nazywane są amfiteatrem miasta. Z piasku w wielu miejscach sterczą duże, malownicze skały. Niedaleko nich znajdują się bary i kawiarnie. W ścisłym sezonie dostępna jest szeroka gama sportów wodnych.

Dodatkowe informacje

 • www.algarveportugal.info/map - mapa miasta
 • www.algarvegolfcourses.com - informacje o polach golfowych

Albufeira, Portugalia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  19°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  286°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:50
  zach. słońca:
  20:14
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  157°   31 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  20:15
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.17°C max.18°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  130°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  20:16
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.19°C
  opady:
  8.8 mm
  wiatr:
  180°   26 km/h
  wsch. słońca:
  06:46
  zach. słońca:
  20:16
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.18°C
  opady:
  10.1 mm
  wiatr:
  205°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  20:17

Albufeira - klimat w Portugalia