Azory - wakacje już od 2149 zł

Na wakacje: Azory, Portugalia

Przewodnik turystyczny: Portugalia/ Azory

Częściowe zachmurzenie
22°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
19 km/h270°
Dziewięć portugalskich wysp wulkanicznych, podzielonych na trzy główne grupy: zachodnią: Flores i Corvo, centralną: Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira i wschodnią: São Miguel i Santa Maria. Leżą na Oceanie Atlantyckim, 1500 km od kontynentu europejskiego. Charakterystyczne dla krajobrazu Azorów są skaliste wybrzeża i wygasłe kratery wulkanów, w których występują jeziora śródlądowe, a także wody geotermalne i gejzery. Dzięki temu wykształcil sie tu oryginalny zwyczaj przyrządzania potraw regionalnych, takich jak cozido (warzywa i mięso zapiekane w gorących źródłach siarkowych). Warto pamiętać, że wyspy są wciąż aktywne sejsmicznie. Klimat Azorów jest łagodny - temperatura nie przekracza 23°C latem, a zimą nie spada poniżej 10°C. Pogoda jest jednak bardzo nieprzewidywalna. Powodem tego jest tzw. Wyż Azorski (bardzo intensywne wiatry, występujęce stale od lutego do listopada). Będąc na Azorach można wybrać się na wycieczkę, w trakcie której pokazywane są delfiny zwyczajne, sejwale i kaszaloty. Na Azorach sprzedaje się także bardzo cenione przez filatelistyków znaczki (od 1868 roku).

Regiony

  • Wschodnie Azory – tu znajduje się największa wyspa archipelagu Sao Miguel, górzysty krajobraz i piękne plaże to wizytówki tego regionu.
  • Centralne Azory – w skład wchodzi 5 wysp, nie brak tu zabytków, a stolica Teiceiry została wpisana nawet na listę UNESCO.
  • Zachodnie Azory – najbardziej oddalone i najbardziej dzikie, polecane szczególne miłośnikom przyrody, ze względu na niebywałe atrakcje przyrodnicze.

Ośrodki i atrakcje

  • Najważniejsze miasta: Ponta Delgada, Angra do Heroismo, Santa Cruz da Graciosa.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Terra Nostra Park, Angra do Heroismo, Groto de Enxareus.

Geografia i przyroda

Azory to archipelag 9 wysp pochodzenia wulkanicznego, leżący na Atlantyku. Należą do Portugalii, a ich odległość od krańców Europy to 1500 km. Panuje tu łagodny klimat. Latem temperatury nie przekraczają 23°C, zimą nie spadają poniżej 10. Gospodarka Azorów opiera się głównie na turystyce, rolnictwie i rybołówstwie. Azory są także cenionym od wieków portem przeładunkowym. Każda z wysp posiada swój własny, indywidualny krajobraz. Na każdej nie brak jednak pięknych atrakcji przyrodniczych, zwłaszcza tych, będących pozostałościami po wulkanicznym pochodzeniu archipelagu.

Historia

Azory znane były już prawdopodobnie w starożytności. Przybywali tu m.in. Kartagińczycy, Arabowie i Normanowie. Kolonizatorami zostali jednak Portugalczycy w XV w. Początkowo znaczna odległość od cywilizacji nie sprzyjały chętnemu osiedlaniu się. Jednak z czasem zaczęło się to zmieniać. W XIX wieku na wyspach założono jedyną w Europie plantację herbaty. W czasie obu wojen wyspy były ważnymi portami wojskowymi. Do dziś korzystają z nich Stany Zjednoczone. Azory od 1976 r. posiadają częściową autonomię.

Sport i rekreacja

  • Wyspy posiadają doskonałe warunki do uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Wzdłuż wybrzeży utworzono wiele naturalnych basenów a piękne plaże zachęcają do wypoczynku.
  • Amatorzy nurkowania również znajdą dla siebie wiele ośrodków i interesujących miejsc.
  • Świetnym sposobem na zwiedzenie wysp są piesze wycieczki. Dla bardziej wymagających polecamy wspinaczkę po licznych wzniesieniach.
  • Azory to raj dla speleologów. Znajduje się tu bowiem wiele jaskiń.
  • Na wyspach Sao Miguel oraz Teiceira powstał nowoczesny kompleks do gry w golfa. Niewątpliwą atrakcją Azorów jest możliwość oglądania delfinów i wielorybów. Rejsy w głąb oceanu organizowane są z każdej wyspy.
  • Ciekawym sposobem odkrycia urokliwych zakątków wysp może być safari. Przejażdżki odbywają się jeepem, z profesjonalnym przewodnikiem.
  • Miłośnicy wędkowania i myślistwa wrócą z archipelagu usatysfakcjonowani. Istnieje możliwość łowienia ryb a także polowania na króliki.

Informacje praktyczne

  • Waluty – Euro €.
  • Wizy – Polaków nie obowiązują wizy, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.
  • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
  • Czas – Przebywając na Azorach przesuwamy wskazówki zegara o 1 godzinę do tyłu.

Azory, Portugalia - prognoza pogody

  • Przejściowe opady deszczu
    24°C
    opady:
    0.6 mm
    zachmurzenie:
    50%
    wilgotność:
    94%
    widoczność:
    10 km
    ciśnienie:
    1023hPa
    wiatr:
    251°   12 km/h
    wsch. słońca:
    07:36
    zach. słońca:
    22:01
  • Możliwe przejściowe opady deszczu
    min.21°C max.23°C
    opady:
    0.4 mm
    wiatr:
    214°   24 km/h
    wsch. słońca:
    07:37
    zach. słońca:
    22:01
  • Przejściowe lekkie opady deszczu
    min.22°C max.24°C
    opady:
    5.8 mm
    wiatr:
    242°   28 km/h
    wsch. słońca:
    07:38
    zach. słońca:
    22:00
  • Możliwe przejściowe opady deszczu
    min.21°C max.23°C
    opady:
    1.0 mm
    wiatr:
    276°   10 km/h
    wsch. słońca:
    07:39
    zach. słońca:
    21:59
  • Możliwe przejściowe opady deszczu
    min.21°C max.25°C
    opady:
    0.7 mm
    wiatr:
    254°   21 km/h
    wsch. słońca:
    07:39
    zach. słońca:
    21:59

Azory - klimat w Portugalia