Region Tras-os-Montes - wakacje już od 1269 zł

Na wakacje: Region Tras-os-Montes, Portugalia

Przewodnik turystyczny: Portugalia/ Portugalia Północna/ Region Tras-os-Montes

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
9 km/h270°
Północno-wschodni kraniec Portugalii, którego nazwa oznacza „za górami”, zwany często Transmontanią. Jest to obszar o dużych walorach przyrodniczych i ciekawej kulturze. Na północy klimat jest bardziej surowy i nieprzyjazny. Część dzikich terenów pogranicza z hiszpańską Galicją zajmuje obszar chroniony, park naturalny Montesinho, w którym podziwiać można wrzosowiska, lasy dębowe i rysia iberyjskiego. Mieszkańcy Transmontanii zachowali do dziś swe nierzadko odmienne obyczaje, jak np. karanie awanturników grzywną w postaci określonej ilości wina (sądu dokonuje cała społeczność). Charakterystyczne budownictwo krainy również wzbudza zainteresowanie. Można tu spokać np. espigueiros - kamienne spichrze na żywność, które przy pomocy głazów zawieszone są nad ziemią (ochrona przed szczurami) czy pombais - białe budowle w kształcie końskich podków, stanowiące gołębniki. W Transmontanii mówi się dialektem podobnym do galicyjskiego – mieszkańcy tych dwóch krain rozumieją się. Na wschodnim krańcu krainy występuje natomiast archaiczna odmiana asturyjskiego, język mirandyjski. Warto zobaczyć również zabytkowe miasto Braganca.

Atrakcje

 • Region Winiarski Alto Douro – położony jest nad rzeką Duoro w północno-wschodniej Portugalii, specjalizujący się w wyrobie słynnego wina Porto. Ten malowniczy region został wpisany na Listę UNESCO.
 • Park Archeologiczny Doliny Côa – niezwykły park archeologiczny, prezentujący prehistoryczne naskalne ryty. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że ryty znajdują się pod gołym niebiem a nie – jak zazwyczaj – w jaskiniach. Podobnie jak Alto Duoro, stanowisko Doliny Côa znalazło się na Liście UNESCO.
 • Cabeceiras do Basto – niewielka miejscowość z barokowym klasztorem Mosteiro de S.Miguel de Refojos.
 • Nossa Senhora da Graça – XIX - wieczny kościółek na górze Alto da Farinha, z której rozpościera się przepiękny widok na dolinę rzeki Tamega.

Ośrodki

 • Bragança – spokojna i malownicza miejscowość, w której warto zatrzymać się po drodze z Hiszpanii do Porto. Znajduje się tu ładny zamek, z którego rozpościera się rozległy widok na okolicę.
 • Chaves – zabytkowe miasteczko w Alto Duoro, położone nad rzeką Tamega.

Geografia i przyroda

Region Tras-os-Montes (Transmontania) leży w północno – wschodniej części Portugalii. W jego krajobrazie obfitują malownicze pagórki porośnięte winnicami. W północnej części regionu, graniczącej z hiszpańskim regionem Galicja, utworzono park naturalny Montesinho, chroniący niezwykle cenne walory przyrodnicze.

Historia

Mieszkańcy regionu zachowali odrębność kulturową, o czym świadczą tradycyjne zwyczaje i język, podobny do galicyjskiego, a także charakterystyczne budownictwo. Kraina przez wieki żyła w izolacji od reszty kraju, stąd nie dokonały się tutaj znaczne wydarzenia historyczne. Może właśnie dzięki temu zachowano tak wiele lokalnych zwyczajów, które są obiektem badań antropologicznych. Ciekawostką będzie fakt, że to z tego regionu, wywodzi się wielki podróżnik – Ferdynand Magellan, który jako pierwszy opłynął ziemię.

Sport i rekreacja

 • Łagodne pagórki i góry sprzyjają pieszym wycieczkom i nordic walking.
 • Popularne jest również kolarstwo.
 • W dolinie rzeki Tamega przebiega Szlak Zielonych Win (Rota dos Vinhos Verdes).

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Czas – przesuwamy zegarek o 1h do tyłu.

Region Tras-os-Montes, Portugalia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  17°C
  opady:
  4.8 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  192°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  20:21
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.21°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  147°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:44
  zach. słońca:
  20:23
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.21°C
  opady:
  4.2 mm
  wiatr:
  140°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:42
  zach. słońca:
  20:24
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.19°C
  opady:
  19.8 mm
  wiatr:
  142°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  20:25
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.18°C
  opady:
  14.4 mm
  wiatr:
  145°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:40
  zach. słońca:
  20:26

Region Tras-os-Montes - klimat w Portugalia