Madera i Porto Santo - wakacje już od 1189 zł

Na wakacje: Madera i Porto Santo, Portugalia

Przewodnik turystyczny: Portugalia/ Madera i Porto Santo

Częściowe zachmurzenie
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
30 km/h220°
Archipelag wysp wulkanicznych, leżących na Oceanie Atlantykiem, należących do Portugalii. Prócz Madery i Porto Santo w jego skład wchodzą też dwie inne wyspy - Desertas i Selvagens. Są to tereny górzyste, z klifową linią brzegową. Na Porto Santo znajduje się jednak piaszczysta plaża, będąca jej główną atrakcją (ma ona długość 9 km, ciągnie się na południowym wybrzeżu wyspy). Wyspa Madera i jej sąsiadki zachwycają niezwykle ciekawą, bujną roślinnością podzwrotnikową. Rosnące tu lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W połączeniu z łagodnym klimatem wyspa stwarza idealne warunki do wypoczynku.

Regiony

 • Wyspa Madera – piękna wyspa pochodzenia wulkanicznego, pełna kolorowych kwiatów i motyli, idealna na udany wypoczynek.
 • Archipelag Porto Santo – zespół wysp, z których tylko ta, od której region przyjął swoją nazwę, jest zamieszkała, reszta to bezludne, dzikie tereny.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Funchal, Vila Baleira.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: katedra w Funchal, Muzeum Krzysztofa Kolumba, Jaskinia Sao Vicente.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wyspa Madera.

Geografia i przyroda

Madera to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Dominuje na niej krajobraz górzysty. Najwyższym szczytem jest wznoszący się 1861 m n.p.m. Pico Ruino. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, ze średnimi temperaturami ok. 16 °C w styczniu i 22 w lipcu. Wyspę porastają lasy namorzynowe, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto florę reprezentują barwne strelicje, a także kalie. Przedstawiciele świata zwierząt to głównie owady, z licznymi gatunkami motyli i ciem. Nie trudno spotkać także jaszczurki.
Z kolei archipelag Porto Santo składa się z kilku wysp, z czego jedynie tak, od której region przyjął swoją nazwę, jest zamieszkała. Wyspa ta posiada suchy klimat, ze temperaturami wahającymi się od ok. 17ºC do 22 ºC. W północna części Porto Santo dominuje krajobraz górski, natomiast południe jest bardziej płaskie. W skład archipelagu wchodzą także niezamieszkałe wyspy Wyspy Desertas, posiadające pustynny charakter, a także Wyspy Selvagens, kandydujące do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia

Madera pojawiała się na mapie już w XII w.. Pierwszymi kolonizatorami byli Portugalczycy. Wyspa zaludniła się w pierwszej połowie XV w., dowożono tu niewolników, do pracy przy plantacjach trzciny cukrowej. Do XIX w. trwała emigracja ludności do Brazylii. W czasie wojen nie odniosła większych strat. Dziś jest jednym z głównym regionów turystycznych Portugalii.
Wyspa Porto Santo odkryta została w 1418 r. przez João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira. Znaczenie zyskała dzięki Bartolomeu Perestrelo, którego córkę poślubił Krzysztof Kolumb. Małżonkowie mieszkali tu przez jakiś czas, co możemy zobaczyć w muzeum podróżnika, znajdującym się w stolicy wyspy. Dziś Porto Santo to prężnie rozwijający się region turystyczny. Odkąd w 1960 r. wybudowano tu lotnisko, wyspę odwiedza coraz więcej gości.

Sport i rekreacja

 • Zarówno Madera, jak i Porto Santo posiadają doskonałe warunki do uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Popularne są zwłaszcza windsurfing i żeglarstwo.
 • Na wyspach powstały też kluby jeździeckie. Warto wypożyczyć konia i w ten sposób zwiedzić okolicę.
 • Innym sposobem odkrycia urokliwych zakątków może być safari. Przejażdżki odbywają się jeepem, z profesjonalnym przewodnikiem.
 • Amatorzy sportów ekstremalnych mogą spróbować swych sił na paralotni lub skacząc ze spadochronem.
 • Na Porto Santo powstał nowoczesny kompleks do gry w golfa. Pole posiada 18 dołków.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €.
 • Wizy – Polaków nie obowiązują wizy, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Przebywając w tym regionie przesuwamy wskazówki zegara o 1 godzinę do tyłu.

Madera i Porto Santo, Portugalia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  18°C
  opady:
  0.3 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  250°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  20:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.17°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  275°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:29
  zach. słońca:
  20:43
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.15°C
  opady:
  3.3 mm
  wiatr:
  271°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  20:44
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.16°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  281°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  20:45
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.16°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  291°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  20:45

Madera i Porto Santo - klimat w Portugalia